Znajdź inwestycje/dewelopera w całej Polsce

Meble kuchenne, czyli jak dodać kuchni smaku

Meble kuchenne, czyli jak dodać kuchni smaku

Fot. http://iprojektowaniewnetrz.pl

Dobór mebli do kuchni to wyzwanie nawet dla zaawansowanych architektów. Planując jej zagospodarowanie warto poradzić się eksperta, który jakie rozwiązanie będzie najlepsze. Dobrze też samemu mieć choć niewielkie rozeznanie w kwestii aranżacji kuchennych.

W kuchni spędzamy dużo czasu, czasami zachodzimy tam tylko na chwilę, a czasami stoimy długie godziny. Poza tym mebli w kuchni nie wymienia się co rok, tylko raz na parę, czasami paręnaście lat. Warto wybrać takie, które będą solidne, przy których będzie się nam dobrze pracowało i które będą się nam podobały. Zwykle meble kuchenne dobiera się indywidualnie do każdej kuchni, dopasowując szafy i szafki idealnie pod wymiar pomieszczenia. Projekt może przygotować studio mebli kuchennych, projektant wnętrz lub my sami, choć nie zawsze jest to łatwe zadanie.

Szafki



Najważniejsze aby szafki stojące były dopasowane pod względem wysokości do wzrostu osoby, która w kuchni spędza najwięcej czasu. Dla osoby o wzroście około 165 cm odpowiednia wysokość blatu roboczego to około 85 cm. Głębokość jest standardowo i wynosi około 50 cm, szerokość zależy głównie od potrzeb zamawiającego i może się wahać od 10 do 90 cm.

Szafki wiszące powinny znajdować się około 45 cm nad stojącymi i powinny być płytsze – z reguły dla nich 30 cm głębokości spokojnie wystarcza. Zamawiając meble na wymiar mamy z reguły wiele możliwości różnych zestawień szafek.

Wedle uznania możemy wybrać fronty z litego drewna, z laminowanej lub fornirowanej płyty wiórowej, z płyty MDF czy PVC, a nawet ze stali nierdzewnej czy szkła. Najlepiej wybrać taki materiał, który będzie odporny na zmiany temperatury i wilgotność, w przeciwnym razie meble w miejscach styku np. ze zlewozmywakiem mogą się wypaczać.

Warto też zwrócić uwagę na dodatki takie jak płyty gzymsowe z oświetleniem, rodzaj blatów czy możliwość regulacji nóżek. Ciekawym rozwiązaniem są szafki otwierane przez lekkie naciśnięcie frontów (tak zwane tip-on) czy szuflady z samozamykaczem. Świetnie sprawdzą się w eleganckiej kuchni Uwaga: wybierając meble do kuchni otwartej, trzeba zadbać o to, aby pasowały stylistycznie do tych w salonie.

zdjecie
Fot. http://iprojektowaniewnetrz.pl


Układ



Planując rozmieszczenie szafek warto spojrzeć na kuchnię jako całość i wyobrazić sobie gotowanie posiłków. Tzw. trójkąt roboczy dzieli kuchnię na trzy obszary: gotowania, zmywania i przechowywania. W pobliżu lodówki warto ustawić szafę, którą będzie pełniła funkcję spiżarni.

Dodatkowe teoretycznie podzielenie kuchni na strefę czystą i brudną pozwoli wygospodarować miejsce obok zlewozmywaka, na którym pozostanie wolna przestrzeń na naczynia. W dużych kuchniach warto rozważyć ustawienie kilku szafek w formie wyspy, do której można podejść z kilku stron, co ułatwia pracę.

Dodatkowe meble



Praktycznym meblem, który staje się coraz popularniejszy są ruchome barki na kółkach, które wbrew nazwie mają bardzo wszechstronne zastosowanie. Taki mobilny obszar roboczy przydaje się często w czasie przygotowywania posiłków – wszystko co niezbędne jest wtedy pod ręką.

Im większa kuchnia, tym więcej możliwości. Dodatkowe miejsce można wykorzystać na ustawienie przynajmniej małego stołu i choćby dwóch krzeseł, które pozwolą rano zjeść w kuchni szybkie śniadanie czy wypić kawę w przerwie w czasie przygotowywania obiadów.

Alternatywnym rozwiązaniem dla osób, które chcą zaoszczędzić trochę miejsca może być opuszczany blat i składane krzesła.
Data publikacji: 29.08.2012

Zobacz wcześniejsze aktualności

Z czego wykonać blat kuchenny?

Z czego wykonać blat kuchenny?

Blat kuchenny powinien cechować się trwałością, funkcjonalnością, ale również estetycznym wyglądem. Dostępnych je...

Zobacz również